Home  Services  Training  News  Contact  עברית

 

 

יום עיון - Web 2.0

ד"ר אריאל פרנק, אוניברסיטת בר-אילן

 טלי שרון, Sharon-IT

 

31.5.06 הילטון תל אביב - בכנס אינפו להרשמה

 

לתכנית מקוצרת

ליום עיון בנושא שימושיות (Usability)

לקורסים והשתלמויות בנושאי חיפוש

חזרה

 

ניהול ידע מעסיק את החברות והתאגידים מזה שנים. לאחרונה, עם חדירת רשת האינטרנט, צמחה "מהשטח" מגמה של שיתוף ידע, דפי רשת, תמונות, סרטים, חוויות וכדומה. מושגים כמוSocial Networking, Blogs, Wikis, Tagging, Podcasting  ותוכנות תיוג כגון Flickr, Del.icio.us ודומיהן החלו להיות שגורים ומופעלים על ידי אנשים מהשורה ומהתעשייה. למגמה לוהטת זו ניתן לאחרונה שם קליט – Web 2.0.

יום העיון עוסק באפשרויות והיכולות הטמונות במגמה זו, תוך דגש על הפרקטיקה, כך שהמשתתפים יחשפו ויקבלו ידע תיאורטי ומעשי לניצול האפשרויות הגלומות ב-Web 2.0

ברמה האישית וברמת התאגיד.

 

יו"ר:     ד"ר אריאל פרנק, מחלקה למדעי המחשב, אוניברסיטת בר-אילן

            טלי שרון, מומחית שימושיות ומנועי חיפוש, מוסמכת מ-MIT Media Lab

 

09:00-10:00  הרצאת פתיחה (בעברית):Web 2.0  ותיוג (Tagging)

ד"ר פרנק סמדג'ה, RawSugar

There has recently been a great surge of interest the last few months on what is commonly called the Web 2.0.   The Web 2.0 has been presented in a various number of ways ranging from the new Web,  the 2-way Web, but also the next Internet bubble. The term itself has been abused to mean a set of technologies as well as a business model or even a specific type of fonts or language used on Web sites.   One of the central concepts associated with Web 2.0 services and companies is the concept of tagging.  Tagging is the key component of the most successful  services like Youtube, Flickr and del.icio.us.    Collaborative tagging refers to the process in which a community of users adds meta-information in the form of keywords or tags to Web content such as web pages, links, photographs and audio files on a centralized web server.   While collaborative tagging is only starting to be researched in the research community, it seems to address a real need on the Web and apparently it has crossed the chasm already as demonstrated by the growing popularity of tagging and annotation sites with a combined user base of well over 10 million.   The philosophy of what is called Web 2.0, the social Web or also the two-way Web is that users can and should be content creators as well as consumers and it suggests that there is a great deal of untapped potential for tagging to improve how web content is organized, navigated and experienced.   Yet most tagging services are still far from fulfilling this promise as they are still limited to a very technical audience,  do not address the search issues of the tagspace and it is not really clear how they will evolve and scale, when, if at all, usage base will go beyond early adopters. 

 

In this talk we first attempt to clarify these concepts and we show examples to illustrate our points.  We then focus on the tagging process and how it can be used to bring the search experience to another level.  Finally, we present RawSugar’s approach to searching the tagspace and we focus on several technology aspects that we use for this purpose.  Specifically, we discuss the use of faceted search and hierarchical tags and how we control the tagging language.  We will also briefly discuss how we mine and learn from the tagspace, and our attempts to read the user’s mind in our suggestion engine.

 

Frank Smadja is VP Engineering and co-founder at RawSugar where he leads the development and operation of the RawSugar tagging and search service. RawSugar  improves search for directories, blogs and websites by providing a human-powered, topic-driven navigation service,  Frank’s research interests include information retrieval, computational linguistics, and Web services and applications. Frank has graduate degrees in Math, Physics and CS from the Ecole Centrale de Paris, France;  and Paris VI University, France.  He also received his PhD in Computer Science from Columbia University, New York.   
Before Rawsugar, Frank developed an email filtering product which he sold and continued to develop as CTO of  Elron Software. The product, Message Inspector, which was one of the first email filtering products with a spam filter, generated several million dollars in annual revenues, and won a
PC Magazine award in 2001.  Prior to that, Frank worked at Bell Communication Research, and Lehman Brothers, among others, where he developed text mining, search, categorization, and news processing systems. Frank's credits include multiple patents, refereed publications, book chapters, and speaking engagements at leading conferences.

 

10:00-10:30   רישות חברתי (Social Networking)

                        יהודית קורן, מידענית עצמאית 

"רישות חברתי" היא אחד הביטוים ה"חמים" של ימינו. אבל מה זה בדיוק? איך זה מתקשר לתפקידים המסורתיים של ספריות, מידענים ותעשיית הידע? מה ניתן לעשות עם כל זה, והאם בכלל מתפקיד הספריות והמידענים לעסוק בו, או שרישות חברתי היא רק תעסוקה לשעות הפנאי של הקהל הרחב? ובכלל, למה הקהל הרחב כל כך התאהב בשרותים החדשים?

 על מנת לענות על שאלות אלה, ההרצאה תסקור את התחום רחב-המימדים של שרותי רישות חברתי, כגון אתרים לחיפוש ורישות אנשים; בלוגים; "מועדפים משותפים"; שיתוף תמונות וקבצי וידיאו; Webcams ועוד ועוד. מטרת ההרצאה לאפיין אותם, לעמוד על ההבדלים ביניהם, לדון בהשפעתם על דרכי הספקת המידע באינטרנט, ולהצביע על כיווני התפתחות של התחום בעתיד הקרוב.

 

יהודית קורן, בעלת תואר שני במידענות מהאוניברסיטה העברית, עבדה שנים רבות בטכניון, בין היתר כאחראית על רשת מאגרי המידע בקמפוס. ב-1994 היא עזבה את הטכניון על מנת להקים עסק פרטי בתחום המידענות.

כיום היא מידענית עצמאית, עם התמחות בתחומי היי-טק, שמבצעת חיפושי מידע לפי הזמנה באינטרנט ובמאגרי מידע. היא גם מרצה למידענות באוניברסיטת חיפה ובמכללת בית ברל, מעבירה סדנאות לחברות פרטיות, ויועצת בענייני מידענות והקמת מרכזי מידע. פרטים נוספים ניתן למצוא באתר שלה: www.judyk.info

10:30-11:00  הפסקת קפה

 

11:00-11:40   טכנולוגיות שיתופיות וחיפוש ב-Web 2.0

                        טלי שרון, Sharon-IT וד"ר אריאל פרנק, אוניברסיטת בר-אילן

ההרצאה עוסקת במגוון טכנולוגיות שיתופיות וסוקרת נושאים של חיפוש בלוגים, וויקיס ועוד.

 

טלי שרון היא בוגרת ממר"ם, מוסמכת (.M.Sc) ממעבדת המולטימדיה של MIT ובעלת M.B.A. טלי מומחית בממשקי משתמש ובמנועי חיפוש. לטלי נסיון של שנים רבות בפיתוח תכנה במגוון תחומים וכמרצה באקדמיה ובתעשיה.

11:40-12:20   Blogger ו-Flickr – השילוב המנצח במערכת Web 2.0

חיה ובועטת במיזם "נצר אחרון"

צביקה שורצמן, אפקה המכללה האקדמית להנדסה בת"א 

"נצר אחרון" הוא תת-מיזם של רילשיונט www.relationet.net שבו מנסים תלמידי יא' למצוא קרובי משפחה וחברים ל 275 מי שהוגדרו ע"י משרד הביטחון כחללי נצר אחרון, חללי צה"ל ששרדו לבדם מכל משפחתם את השואה עלו לישראל ונפלו במלחמות ישראל בעיקר במלחמת העצמאות.
הקביעה כי אין להם קרובים נעשתה על סמך טכנולוגיות מידע של שנות החמישים במאה הקודמת והתבססה בעיקר על עיתונות כתובה ותכניות רדיו.
המיזם מנצל חלון הזדמנויות מיוחד שנוצר עתה שבו הניצולים והמפקדים של אז עדיין איתנו. הם מחזיקים בראשם ובכליהם מאגר מידע נדיר שבאמצעותו יכולים היום תלמידי תיכון שנולדו עם המקלדת בקצות אצבעותיהם לנסות ולאתר את קרובי משפחתם וחבריהם באמצעות האינטרנט למרות ואולי דווקא בגלל הזמן הרב שעבר.

 Blogger ו-Flickr נבחרו כאמצעי האיסוף השיתוף והפרסום של המידע.
ההרצאה תלווה בהדגמות שיציגו בזמן אמיתי שילוב כמה ממיטב
כלי Web 2.0 המופעלים בפרוייקט פדגוגי משמעותי.

צביקה שורצמן אחראי באפקה – המכללה האקדמית להנדסה בת"א על מיזמי אינטרנט. הוא מיוזמי תכנית העלאת כל ספרי הלימוד בישראל לאינטרנט, יזם ומקדם כל שנה את אליפות החיפוש באינטרנט, פיתח ומעביר את הסדנה "לחלוב את גוגל"  והוא גם היוזם והרוח החיה במיזם רילשיונט המופעל עכשיו במערכת החינוך בישראל.

12:20-13:00   Kwiki של ניהול ארגונים בעידן הידע? – על אנשים, אתרים ורשתות

יגאל חמיש, מסע 

סביבת העבודה בארגונים כיום - משתנה, מתרחבת ותופסת צורה חדשה. האתגר הניהולי והעסקי עימו מתמודד ארגון בעידן הידע הוא איך לעשות שימוש מושכל בידע הנצבר והידע הנוצר בארגון למימוש הייעוד העסקי של הארגון - מובילות בשוק תחרותי. הידע הזה, הוא המנוע ליצירת ערכים עסקיים חדשים: מוצרים מתקדמים, שיטות עבודה מתקדמות, תפיסות ניהוליות חדשניות.

הארגון, בנסותו להתמודד עם אתגרים אלו, משקיע משאבים בהנעת תהליכי למידה ארגונית וניהול ידע ובתמיכה בתהליכים אלו באמצעות תשתיות תומכת ידע (גם תשתיות טכנולוגיות). האתגרים המרכזיים של המנהלים מנסים לתת מענה לשאלות כמו: איך להניע עובדים ללמוד, לשתף בידע, ליצור ביחד ידע חדש, לצרוך ידע, ללמוד מידע של אחרים - בקיצור 'לקחת אחריות' על הידע שבאחריותם ובתפקידם ולהפוך להיות לא רק לומדים ויצרנים של ידע חדש אלא גם מנהלים של הידע. איך להפוך ידע סמוי לידע גלוי.

הארגון כיום הופך להיות ארגון לו אני קורא ארגון 2.0. ארגון זה, מתאים את עצמו לתנאי הסביבה החדשים ונעזר בתשתיות תומכות ידע מעולם הנקרא כיום Web 2.0. אנחנו רואים יותר ויותר את השימוש בבלוגים 'ארגוניים' (Corporate Blogs) כאשר יש לכך כל מיני מטרות: שיווק, תקשורת עם לקוחות, איתור רעיונות למוצרים חדשים, בחינת מוצרים לפני החדרתם לשוק, ועוד. יש גם מנכ"לים של ארגונים הכותבים בבלוגים מסיבות דומות, גם בארץ וגם בחו"ל. בעת האחרונה מסתמנת מגמה מאוד מעניינת: מתחילה התעניינות בנושא של אתרי-ידע אישיים ושימוש בהם בתוך הארגונים. מה שהחל כתופעה 'מחוץ' לארגונים, הבלוגים, הולך וחודר לאיטו לתוך הארגון. נעשה מאמץ ארגוני להסתייע בידע הנקרא 'סמוי': הידע הנמצא אצל עובדי הידע בארגון. הם עוסקים כל העת בכל שלבי מחזור החיים של הידע: לימוד, חקר, איתור, איסוף, גיבוש, הבנייה, תיעוד, שימור, יצירת ידע חדש, הפצה ועוד.

 ההרצאה תציג את התפיסה העומדת מאחורי ארגון 2.0, וכן תדגים מספר יישומים מעולם ה Web 2.0 התומכים בתפיסה חדשה זו.

 

יגאל חמיש עוסק בליווי ארגונים, מנהלים ועסקים לתכנון וליישום תכניות ותהליכי ניהול ידע, למידה ארגונית ואפקטיביות ארגונית. מראשוני ומחלוצי ניהול הידע בישראל, מייסד ומוביל 'פורום מנהלי הידע בארגונים בישראל' (מאז 2001). עד לא מכבר שימש כמנהל הידע של חטיבת הנדסה ותכנון בבזק והוביל את התכנית לניהול ידע ולמידה ארגונית. בעל BA מדעי המדינה, סוצ' ואנתרופו' – אונ' בר-אילן ו MBA במנהל עסקים (בהצטיינות) מאונ' בן-גוריון בנגב. עוסק כעת בהשלמת המחקר ל PhD בניהול ידע (הנושא: מנהלים כמספרי סיפורים ככלי לניהול ידע). מלמד, מרצה, כותב בתחום ניהול וידע, תרבות האינטרנט, בלוגים ואתרים אישיים ורשתות חברתיות. כותב באתר אישי www.yigalchamish.com.

13:00-14:30  הפסקת צהרים

 

14:30-15:00   שולחן העבודה החדש שלך:Web 2.0

ד"ר אריאל פרנק, אוניברסיטת בר-אילן וטלי שרון, Sharon-IT 

אחת מהבשורות הגלומות ב- Web 2.0הוא המעבר משימוש בתוכנות קנויות במחשב למודל שימוש בתוכנות שירות בחינם באמצעות דפדפנים ברשת. למי שהינו כוון-רשת (Web-literate), עומדות לרשותו מגוון של שירותי שולחן עבודה, לדוגמא יכולות אחסון (Goowy, box.net), עריכה שיתופית (Writely, iRows), ארגון העבודה (Google Calendar Gootodo, Eventful, Upcoming, ), שיתוף משאבים (Flickr, Yahoo My Web 2.0), וכו'. מסתמן אפילו ששלושת ענקי החיפוש מתכוונות לספק (ע"י קניה ופיתוח) סביבות שולחן עבודה מלא, לדוגמא, מיקרוסופט מפתחת את Windows Live (live.com) כחלופת Web 2.0 לשירותי Office Suite. מרכיב טכנולוגי משמעותי המאפשר שירותים אלו הוא טכנולוגיית AJAX. בהרצאה זו נסקור ונדגים מגמה זו ונידון בהשלכות שלה על המשתמש ואופן העבודה העתידי.

ד"ר אריאל פרנק הינו חבר סגל במחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת בר-אילן מאז 1984. הוא שירת במסגרתה כסגן ראש המחלקה (כשהייתה עדיין המחלקה למתמטיקה ומדעי המחשב) במשך 15 שנה. הוא בעל תואר ראשון, שני ושלישי במדעי המחשב מאוניברסיטת בר-אילן, מכון וייצמן למדע, ואוניברסיטת סטוני ברוק בארה"ב, בהתאמה.

 

ד"ר אריאל פרנק מתמחה במערכות מחשב בכלל ובאיתור משאבים ברשת, ספריות דיגיטליות, טכנולוגיות מולטימדיה, למידה מבוזרת (הכללה של לימוד מרחוק), ומערכות מבוזרות בפרט. הוא לימד מגוון רחב של קורסים באקדמיה וגם הרצה והשתתף בכנסים רבים בתחומים אלו. בהנחייתו (לפעמים המשותפת) סיימו כבר 2 דוקטורנטים (בלימודי מידע), מעל 46 מסטרנטים במדעי המחשב, ומאות פרויקטנטים בסדנאות לפרויקטים.
הוא היה מעורב שנים רבות בייזום וארגון כנסי
AMIX - איגוד ישראלי למשתמשי UNIX, וכנסי BISFAI בבר-אילן - יסודות בבינה מלאכותית.  

15:00-15:30 שימוש ברשיונות Creative Commons במסגרת יישומי Web 2.0

אלעד וידר, המרכז למשפט וטכנולוגיה, אוניברסיטת חיפה

מגמת ה-Web 2.0 טומנת בחובה מהפך בתחום היצירה וכתיבת התוכן - חלקם של הצרכנים והקהל ביצירה הפך למשמעותי ביותר, והביא עמו הרחבה במגוון הסגנונות, הדעות והרעיונות. יצירה מגוונת זו מבוססת, במקרים רבים, על התרשמות ולמידה מיוצרים אחרים, יצירה משותפת וקיבוצית, עיבוד ושינוי של יצירות קיימות וכן הלאה. פרויקט Creative Commons הבינלאומי נועד לתת מענה לצורך שנוצר בכלים לניהול זכויות יוצרים באופן פשוט, ברור וודאי מחד, ותוך גילוי אחריות חברתית-קהילתית מאידך. במסגרת הפרויקט מוצעים ליוצרים כלים המאפשרים אלטרנטיבה לברירת המחדל הקבועה בחוק לפיה "כל הזכויות שמורות". באמצעות הרישיונות יכולים היוצרים להתיר שימושים מסוימים ביצירותיהם לציבור הרחב, בבחינת "חלק מהזכויות שמורות", מבלי לוותר באופן גורף על כל זכויותיהם.
 
ההרצאה תעסוק בחשיבות המיוחדת של פרויקט Creative Commons עבור יוצרים בסביבת Web 2.0, ויוצגו כלים וממשקים ביישומי Web 2.0 המאפשרים שימוש ברשיונות Creative Commons.

 אלעד וידר הוא מתאם המרכז למשפט וטכנולוגיה שבפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, ומוביל פרויקט Creative Commons בישראל. כמו כן, אלעד הוא סטודנט בתוכנית המשותפת לתואר ראשון במשפטים ובכלכלה באוניברסיטת חיפה

 

15:30-16:00  New technologies and approaches and their impact on libraries

                        Greg R. Notess (הרצאה באנגלית)

 

 

חזרה